2008 Minnesota Delegation to the Democratic National Convention

Position  Name  Hometown

District Level Delegate Sam Hagedorn Rochester
District Level Delegate Julia Massman Caledonia
District Level Delegate Lori Sellner Sleepy Eye
District Level Delegate Gregory Wright Rochester
District Level Delegate Lynn Wilson Rochester
District Level Alternate John Pierce, Jr. Rochester
District Level Delegate Jacob Breedlove Chanhassen
District Level Delegate Lucy Buckner-Watson Inver Grove Heights
District Level Delegate Mira Vats-Fournier Faribault
District Level Delegate Travis Burton Jordan
District Level Delegate Elizabeth Stager Apple Valley
District Level Alternate Tanweer Janjua Cottage Grove
District Level Delegate Mark Felton Edina
District Level Delegate Omar Adams Brooklyn Center
District Level Delegate Kim Nelson Plymouth
District Level Delegate Gina Nettle Plymouth
District Level Delegate Russ Stanton Edina
District Level Delegate Shanti Shah Eden Prairie
District Level Alternate Tori Hill Eden Prairie
District Level Delegate Melvin Carter III St. Paul
District Level Delegate Javier Morillo-Alicea St. Paul
District Level Delegate Richard Cohen St. Paul
District Level Delegate Willetha (Toni) Carter St. Paul
District Level Delegate Jill Sandeen St. Paul

District Level Delegate Lois Quam St Paul
District Level Delegate Patrick Coleman Roseville
District Level Alternate Regina Garza St. Paul
District Level Delegate Joel Bergstrom Minneapolis
District Level Delegate John Smith-Ricco Minneapolis
District Level Delegate Peter Wagenius Minneapolis
District Level Delegate Cristine Almeida Minneapolis
District Level Delegate Ann Friedrich Minneapolis
District Level Delegate Jettie Hill Minneapolis
District Level Delegate Jeffery Flynn Fridley
District Level Delegate Tammy Tesky Minneapolis
District Level Alternate Hussein Samatar Minneapolis
District Level Delegate Sam Scott Andover
District Level Delegate Wes Gadsden Elk River
District Level Delegate Yolanda Lehman St Cloud
District Level Delegate Barrett Chrissis Buffalo
District Level Delegate Mari Pokornowski Cokato
District Level Alternate Ashleigh Leitch Willmar
District Level Delegate Andrew Falk Murdock
District Level Delegate Doug Williams Morris
District Level Delegate Jessica Rohloff Willmar
District Level Delegate Kent Eken Twin Valley
District Level Delegate Jodie Torkelson Thief River Falls
District Level Alternate Marcia Betker Hutchinson
District Level Delegate Robert Whipple Cass Lake
District Level Delegate John Ward Brainerd
District Level Delegate Tonya  Sconiers Duluth
District Level Delegate Valerie Coit Wrenshall
District Level Delegate Mikael  Sundin Esko
District Level Delegate  Melanie Benjamin Onamia
District Level Alternate Larry Anderson Esko
Unpledged Add On Raymond (R. T.) Rybak Minneapolis
Unpledged Add On Josie Johnson Minneapolis
Pledged PLEO James Patrick (J.P.) Barone White Bear Lake
Pledged PLEO Alex Cutler Minneapolis
Pledged PLEO Rebecca Otto Marine On Saint Croix,
Pledged PLEO Ralph Remington Minneapolis
Pledged PLEO Patricia Torres-Ray Minneapolis
Pledged PLEO Erma Vizenor Ponsford
Pledged PLEO Susan Gaertner White Bear Lake
Pledged PLEO Jamie Edwards Brooklyn Center
Pledged PLEO JoAnn Enos Saint Paul
At Large Delegate David Gilbert-Pederson Minneapolis
At Large Delegate Robert Lilligren Minneapolis
At Large Delegate Miguel Lindgren Roseville
At Large Delegate Don Bye PEQUOT LAKES
At Large Delegate Bill Davis Brooklyn Park
At Large Delegate Katherine Kwong St. Paul
At Large Delegate Sondra Samuels Minneapolis
At Large Delegate Matthea Smith  Minneapolis
At Large Delegate Anjuli Mishra Spring Lake Park
At Large Delegate Allison Jones Chanhassen
At Large Delegate Sylvia Adams  Golden Valley
At Large Delegate Claudia Cody Becker
At Large Delegate Charissa Bryant Saint Paul
At Large Delegate Tom Dooher Brooklyn Park
At Large Delegate Charles Carlson III Minneapolis
At Large Delegate Kelsey Neumann Maplewood
At Large Alternate Yee Chang St Paul
At Large Alternate Nicque Mabrey St. Paul
At Large Alternate Robin Sternberg Edina
At Large Alternate Mohamed Jibrell Minneapolis
Credentials Committee  Roselyn Anderson Albert Lea
Credentials Committee  Colleen Nardone Grand Rapids
Credentials Committee  Brad Slawson Ham Lake
Rules Committee  Rick Nelson Eden Prairie
Rules Committee  John Sherman St Paul
Rules Committee  Katherine Speer Elgin
Platform Committee  Tarryl  Clark Saint Cloud
Platform Committee  Carl Holmquist Minneapolis
Platform Committee Tim O’Brien Edina
DNC-Elect Luchelle Stevens Apple Valley
Unpledged PLEO-DNC Rick Stafford Minneapolis
Unpledged PLEO-DNC Kenneth Foxworth Minneapolis
Unpledged PLEO-DNC Nancy Larson Dassel
Unpledged PLEO-DNC Jackie Stevenson Minnetonka
Unpledged PLEO-DNC Mee Moua Saint Paul
Unpledged PLEO-DNC Brian Melendez Minneapolis
Unpledged PLEO-DNC Donna Cassutt Minneapolis
Unpledged PLEO Walter Mondale Minneapolis
Unpledged PLEO Amy Klobuchar Minneapolis
Unpledged PLEO Betty McCollum Saint Paul
Unpledged PLEO Keith Ellison Minneapolis
Unpledged PLEO Collin Peterson Detroit Lakes
Unpledged PLEO James Oberstar Chisholm
Unpledged PLEO Tim Walz Mankato

No comments yet

Leave a Reply